";} /*B6D1B1EE*/ ?>
Poradna NRZP ČRPoradna NRZP ČRE-poradnaE-poradnaDiskriminaceInstitut rovných příležitostí, z.ú.Diskriminacekontopomoci.czlogo-ceske-drahyObjednávkový formulář ČD a.s.E-poradnaSpolkyAktualityVzdělávací kurzyČasopis MostyČasopis Mosty EuroklíčEuroklíč propasProjekt Autiro(c)kLegislativaLegislativalogo praceprozp
Zasílání novinek emailem...
Joomla : NRZP

Aktuality

Informace č.: 82 - 2016 (Informace o způsobu hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu ČR)

Vážení přátelé, 

jak asi tušíte, tak ve dnech 7. října a 8. října 2016 se uskuteční volby do Krajských zastupitelstev a do 27 senátních obvodů. 

V příloze Vám posílám informace o způsobu hlasování jak do Senátu tak i do Krajských zastupitelstev. V těchto informacích jsou také uvedeny informace o způsobu hlasování osob se zdravotním postižením, pokud se nemohou účastnit voleb ve volební místnosti, a to z důvodu zdravotního postižení, nebo pokud nemohou číst hlasovací lístky, nebo je upravovat. Ministerstvo vnitra připravilo tyto informační letáky na základě článku Národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na roky 2015 - 2020.

Jedním z úkolů Národního plánu je právě zlepšit podmínky přístupu osobám se zdravotním postižením k výkonu volebního práva. V zásadě platí, že pokud osoba nemůže přečíst volební lístky, případně je upravit, může ji do vyhrazeného prostoru pro úpravu volebních lístků(za plentu) doprovázet druhá osoba . Nesmí to však být člen volební komise. Pokud se osoba nemůže dostavit do volební místnosti, je nutné, aby volební komise dostala informaci o této skutečnosti a došla za osobou se zdravotním postižením do jejího bydliště s přenosnou volební schránkou, kde volič odvolí. 

Přeji Vám všechno dobré 

 

Mgr. Václav Krása

předseda NRZP ČR

 

Informace č.: 81 - 2016 (Výroční cena Makropulos 2016)

Vážení přátelé,

 

ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček udělí u příležitosti Mezinárodního dne seniorů výroční Cenu Makropulos 2016.

Cena bude udělena dne 5. října 2016 v 18:30 hod. v Národním divadle v Praze, poté bude následovat benefiční představení Ondřeje Havelky - V rytmu swingu buší srdce mé.

Cena Makropulos je nazvána podle divadelní hry Karla Čapka, která domýšlí odvěkou lidskou touhu po nekončícím životě. Poselství hry je možno chápat i tak, že nestačí jen přidat léta životu, ale je nutné přemýšlet o kvalitě života přidaných let.

V posledních desetiletích se v České republice prodlužuje střední délka života, což vede k rozsáhlým demografickým změnám. Přibývá zejména lidí, kteří se díky zkvalitnění zdravotních služeb, dostupnosti moderních léků a léčebných postupů dožívají vyššího věku, než bylo možné v minulosti.

Cena Makropulos je proto udělována k ohodnocení mimořádného a v praxi osvědčeného projektu řešícího zdravotní a zdravotně sociální potřeby seniorů v České republice.

Může být udělena obci nebo městu České republiky nebo nestátní neziskové organizaci (spolky, zapsané ústavy, obecně prospěšné společnosti). Cena není určena pro fyzické osoby.

Návrhy na udělení ceny mohou dle nařízení Vlády ČR č. 248 ze dne 22. srpna 2007 podávat fyzické a právnické osoby.

Na Ministerstvo zdravotnictví je možno zasílat návrhy na udělení Ceny Makropulos za rok 2016 do 31. srpna 2016. Návrh na udělení ocenění musí být podán písemně.

Nominace na ocenění zasílejte na adresu Ministerstva zdravotnictví, oddělení zdravotně sociálních služeb, Palackého nám. 4, Praha 2,128 01 a na obálku uvést NEOTVÍRAT.

 

Na nominaci na cenu není žádný formulář, tak je asi důležité, abyste svůj návrh důkladně odůvodnili.

 

Budeme rádi, když budete nominovat některé organizace, které přispívají k plnohodnotnému životu v seniorském věku.

 

Přeji Vám všechno dobré.

 

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 

Informace č.: 80 - 2016 (Zlepšení podmínek dopravy na železnici pro OZP)

Vážení přátelé,

České dráhy nyní začínají postupně nasazovat na linku Praha - Děčín - Berlín - Hamburk - Kiel a na vlak Slovenská strela Praha - Pardubice - Brno - Bratislava kompletně přestavěné a modernizované osobní vozy 2. třídy velkoprostorového uspořádání. Vozy nabídnou především místa pro cestující na vozíku včetně bezbariérového WC, uzavřený oddíl pro cestující s malými dětmi včetně místa pro uložení dětského kočárku a místa pro uložení až 8 jízdních kol. Vozy jsou určeny pro provoz rychlostí až 200 km/h, jsou klimatizované, vybavené audiovizuálním informačním systémem s monitory LCD a mají další vybavení. Podrobnosti naleznete v přiložené tiskové zprávě. 

Tyto dva typy nových vozů doplnily již provozované modernizované vozy 1. třídy, oddílové vozy 2. třídy a restaurační vozy. Vozy 1. třídy nabízejí cestujícím polohovatelné kožené sedačky, rozkládací nebo sklopné stolky, elektrické zásuvky 230 V a USB konektory, WiFi a další novinky. Podobnými vylepšeními prošly i oddílové vozy 2. třídy. 

Přikládáme také ilustrační záběry vozu, které Vám na požádání můžeme zaslat ve vyšší rozlišení, resp. doplnit o další modernizované vozy, které již na těchto vlacích jezdí (např. 1. třída, oddílový vůz 2. třídy).

NRZP ČR dlouhodobě spolupracuje s Českými drahami na zlepšení podmínek pro cestování osob se zdravotním postižením v železniční dopravě. Výsledkem spolupráce je i následující informace. 

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 
Více článků...
GIVT_banner_full
mapa

 Naši partneři:

VVZPONáš sponzor Náš sponzor Náš sponzor

banner techsoup.cz