Informace č.: 25 - 2015 (výměna průkazů OZP+nové vagóny ČD)

Vážení přátelé,

dnešním dnem, to je 1. 4. 2015, vydávají Úřady práce nové průkazy OZP, které vyměňují za původní průkazy OZP. Upozorňuji, že původní průkazy musí být samozřejmě platné. Platnost všech původních průkazů OZP končí 31. 12. 2015, takže je nezbytné si výměnu průkazu zajistit. Pokud jste ještě nepodali žádost na předepsaném tiskopise, tak teď je čas, tak co nejdříve učinit.

Mimo tuto žádost je potřeba vzít s sebou platný průkaz OZP, dále jednu průkazovou fotografii, případně, pokud máte schované rozhodnutí o přiznání průkazu OZP z minulých let. Samozřejmě, že k prokázání totožnosti s sebou musíte mít i občanský průkaz.

Od 1. 1. 2015 mají možnost držitelé průkazu OZP požádat o uvedení symbolu označení osoby s úplnou nebo praktickou hluchotou, dále osoby úplně nebo prakticky nevidomé či osoby hluchoslepé. To znamená, že na novém průkazu si můžete zvolit požadovaný symbol. V příloze Vám posílám formulář žádosti ve formátu PDF k ručnímu vyplnění.

 

Vážení přátelé,

dnes se uskutečnilo veřejné představení jednoho z prvních osobních vozů Českých drah, které byly upraveny přesně podle požadavků, které vznesla NRZP ČR. Jedná se celkem o 64 železničních vozů, které do léta budou takto upraveny. Tyto vozy mají zvětšený prostor v kupé pro dva vozíky, zvětšenou a upravenou plochu toalety a jiný způsob zvedací plošiny do vagónu. Je to konkrétní počin blízké spolupráce NRZP ČR a Českých drah. Tyto vozy budou nasazovány pro dálkové vlaky kategorií EuroCity, InterCity, expres a rychlík. Mimo tyto úpravy zavádějí České dráhy i vylepšení pro nevidomé osoby, kdy do těchto vozů zabudovávají signalizační zařízení, které je kompatibilní se signalizačním zařízením, které používají osoby nevidomé v městské dopravě. České dráhy současně poskytují osobám nevidomým asistenci.

Vážení přátelé, přeji Vám klidné a radostné velikonoční svátky, prožité uprostřed svých nejbližších.

Přeji Vám všechno dobré.

 

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel