Informace č.: 82 - 2016 (Informace o způsobu hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu ČR)

Vážení přátelé, 

jak asi tušíte, tak ve dnech 7. října a 8. října 2016 se uskuteční volby do Krajských zastupitelstev a do 27 senátních obvodů. 

V příloze Vám posílám informace o způsobu hlasování jak do Senátu tak i do Krajských zastupitelstev. V těchto informacích jsou také uvedeny informace o způsobu hlasování osob se zdravotním postižením, pokud se nemohou účastnit voleb ve volební místnosti, a to z důvodu zdravotního postižení, nebo pokud nemohou číst hlasovací lístky, nebo je upravovat. Ministerstvo vnitra připravilo tyto informační letáky na základě článku Národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na roky 2015 - 2020.

Jedním z úkolů Národního plánu je právě zlepšit podmínky přístupu osobám se zdravotním postižením k výkonu volebního práva. V zásadě platí, že pokud osoba nemůže přečíst volební lístky, případně je upravit, může ji do vyhrazeného prostoru pro úpravu volebních lístků(za plentu) doprovázet druhá osoba . Nesmí to však být člen volební komise. Pokud se osoba nemůže dostavit do volební místnosti, je nutné, aby volební komise dostala informaci o této skutečnosti a došla za osobou se zdravotním postižením do jejího bydliště s přenosnou volební schránkou, kde volič odvolí. 

Přeji Vám všechno dobré 

 

Mgr. Václav Krása

předseda NRZP ČR

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel