Informace č.: 48 - 2018 (Dopis pana prezidenta M. Zemana)

Vážení přátelé,

 

v informaci NRZP ČR č. 43-2018 jsme Vás informovali o setkání s panem prezidentem Milošem Zemanem. Hlavními tématy našeho jednání byla jednak oblast přístupnosti železniční dopravy tak také nevyplácení příspěvku na péči ze strany Slovenské republiky těm občanům, kteří se přestěhovali do České republiky.

 

Není to tak úplně jednoduché, jak věc popisuji a jsou tam určité právní zábrany k výplatě příspěvku. Pan prezident Miloš Zeman slíbil, že v červenci, na setkání s panem prezidentem Slovenské republiky Andrejem Kiskou, předá panu prezidentovi dopis ve věci výplaty příspěvku na péči a zmíní se o tomto problému.

 

Setkání obou prezidentů bylo posunuto až na konec července 2018. Pan prezident Miloš Zeman se tudíž rozhodl, že nebude s dopisem čekat až na společné setkání a dopis panu prezidentovi Slovenské republiky odeslal již v těchto dnech.

 

Pan prezident Miloš Zeman ve svém dopise podrobně popsal konkrétní případ muže, který vyrostl a žil ve Slovenské republice ve smíšené rodině a má slovenské občanství. V současné době žije v České republice, má přiznanou invaliditu III. stupně a invalidní důchod pobírá ze Slovenské republiky. V České republice mu byl vystaven průkaz ZTP a až do roku 2016 pobíral v České republice příspěvek na péči, který mu vyplácela Slovenská republika. Na základě rozsudku Soudního dvora EU mu byla výplata příspěvku na péči ze Slovenské strany zastavena.

 

Pan prezident Miloš Zeman požádal prezidenta Slovenské republiky, aby věnoval této záležitosti pozornost. Pan prezident dále vyjádřil názor, že tento dopis by měl být impulsem ke vzájemnému jednání mezi ČR a SR o možném řešení této svízelné situace s tím, že by řešení mohlo spočívat v udělení výjimky pro občany, kteří plnili pojišťovací povinnost na Slovensku, ale dlouhodobě žijí v ČR.

 

Vážení přátelé, sdělujeme Vám tuto pozitivní věc s ohledem na to, že pan prezident Miloš Zeman vnímá naše žádosti jako velmi důležité, že se jimi nadále zabývá a řeší je.

 

Přeji Vám všechno dobré.

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 

logo_opz

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel