Informace č.: 50 - 2018 (Hmotná nouze - poukázky)

Vážení přátelé,

Poslanecká sněmovna bude na své schůzi, která začíná 26. 6. 2018, projednávat poslanecké návrhy novely zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Jsou to dva tisky, a to tisk č. 89, který podali poslankyně a poslanci Hnutí ANO a dále je to tisk č. 99, který podali poslankyně a poslanci KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a ČSSD. Oba návrhy se týkají nešťastných poukázek v hmotné nouzi, kdy část příspěvku v hmotné nouzi se vyplácí formou poukázek. Tyto poukázky jsou povinné u všech příjemců příspěvku v hmotné nouzi, tedy i u těch lidí, kteří si nemohou svojí prací vydělat potřebné prostředky – například osoby ve III. stupni ID, osoby pečující, příjemci příspěvku na péči ve II. – IV. stupni a osoby starší 70. let. 

Návrh poslanců ANO, tisk 89, sice částečně změkčuje povinnost výplaty hmotné nouze v poukázkách, ale tato úleva se prakticky netýká lidí se zdravotním postižením. Je zaměřena pouze na pobyt ve zdravotnickém zařízení, na osoby omezené ve svéprávnosti či osoby, které jsou v pobytových sociálních službách. 

NRZP ČR iniciovala novelu, která osvobozuje od povinnosti výplaty dávek hmotné nouze formou poukázek osoby ve III. stupni ID, dále příjemce příspěvku na péči ve II.  –  IV. stupni, osoby pečující a osoby starší 70. let. Protože návrh zákona, který podal pan poslanec Vít Kaňkovský a další, není průchodný, budou poslanci podávat pozměňovací návrhy, které by měly celý systém poukázek v hmotné nouzi výrazně eliminovat, případně zrušit. 

Vážení přátelé, dovoluji si Vás požádat, pokud máte kontakt na Vaše poslance, abyste je požádali o podporu pozměňovacích návrhů pana poslance V. Kaňkovského, případně pana poslance R. Sklenáka. Návrhy budou předkládány při projednávání zákona již v úterý 26. 6. 2018. Jedná se konkrétně o pozměňovací návrhy, aby se poukázky při výplatě dávek v hmotné nouzi nepoužily vůbec. Pokud tento návrh neprojde, budou načteny pozměňovací návrhy, které osvobodí od výplaty hmotné nouze výše uvedené skupiny lidí, to je osoby ve III. stupni ID, dále příjemci příspěvku na péči ve II.  –  IV. stupni, osoby pečující a osoby starší 70. let. 

Vážení přátelé, prosím, oslovte tímto dopisem Vaše poslance v krajích či ve městech, aby ve třetím čtení zákona o hmotné nouzi podpořili podané návrhy, které osvobozují od výplaty části hmotné nouze formou poukázek širší spektrum osob, které si nemohou vlastní prací zlepšit svoji ekonomickou situaci. 

Přeji Vám všechno dobré. 

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

logo_opz
 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel