Informace č.: 14 - 2019 (Zvýšení příspěvku pro chráněné dílny)

Vážení přátelé,

včera 13. 3. 2019 Poslanecká sněmovna jednala ve třetím čtení o novele zákona o pobytu cizinců na území České republiky. V rámci tohoto zákona je také novela zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Při druhém čtení zákona podala paní poslankyně Alena Gajdůšková pozměňovací návrh na zvýšení příspěvku podle § 78, což je příspěvek pro zaměstnavatele zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením. Paní poslankyně Alena Gajdůšková navrhla zvýšit tento příspěvek, a to v souvislosti se zvýšením minimální mzdy, o 800,- korun měsíčně na jednoho pracovníka pobírajícího invalidní důchod. Znamenalo by to, že příspěvek podle § 78 by se zvýšil z 12 000,- korun na 12 800,- korun měsíčně na pracovníka, který je příjemcem invalidního důchodu. Poslanecká sněmovna však svým hlasováním tento pozměňovací návrh neschválila. Ze 177 přítomných poslankyň a poslanců pro návrh na zvýšení příspěvku podle § 78 hlasovalo 59 přítomných, 32 bylo proti a ostatní se zdrželi nebo byli omluveni či nepřítomni. Pro návrh hlasovaly kluby ČSSD, KDU-ČSL, Piráti a SPD. Ostatní kluby byly proti nebo se zdržely. Velmi nás toto hlasování překvapilo, protože jsme předpokládali, že návrh bude bez problémů schválen. 

Vážení přátelé, nyní máme jedinou možnost prosadit pozměňovací návrh v Senátu. Jakmile bude zákon v Senátu, tak se zástupci NRZP ČR společně se zaměstnavateli OZP, sejdou s příslušnými senátorkami a senátory a pokusíme se je přesvědčit, aby vrátili návrh zákona zpět do Poslanecké sněmovny se schváleným návrhem na zvýšení příspěvku podle § 78 zákona o zaměstnanosti. 

Vážená přátelé, předpokládám, že bude asi nutné, abyste nám v této věci pomohli a psali jednotlivým senátorkám a senátorům. Zatím ještě nebudeme nic organizovat, musíme počkat, který senátní výbor bude návrh zákona projednávat.

 

Přeji Vám všechno dobré. 

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel