Informace č.: 43 - 2019 (Distanční výdej léků na lékařský předpis zatím nebyl prosazen)

Vážení přátelé,

Senát dnes projednává novelu zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech – senátní tisk 111. Je to zákon, který postoupila Senátu Poslanecká sněmovna, a kde jsme usilovali o prosazení tzv. distančního prodeje léků na předpis. Jak si jistě vzpomenete, podal pan poslanec Patrik Nacher pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, poslanecký tisk 302, který by umožnil tzv. dálkový výdej léků vázaných na lékařský předpis. Celý systém by měl fungovat tak, že pacient si u lékaře formou SMS nebo elektronicky objedná elektronický předpis léků. Lékař pošle pacientovi elektronicky tento předpis, nebo SMS kód předpisu. Pacient pošle elektronicky lékový předpis vybrané lékárně nebo může použít kód předpisu. Lékárna předepsané léky doručí pacientovi certifikovaným dopravcem až domů. Samozřejmě, že tuto dopravu bude pacient platit, ale nebude platit cestu za lékařem a cestu do lékárny, případně nebude platit čas asistenta, který stráví při zajištění léků. Výjimku budou tvořit léky, které jsou na zvláštní lékařský předpis, což jsou opiáty a podobně. Elektronický výdej léků bude vždy vázán k existující kamenné lékárně. 

Tato služba by měla výrazně zlepšit dostupnost léků na předpis pro osoby se zdravotním postižením, které mají sníženou mobilitu. To jsou lidé se zdravotním postižením, senioři, osoby po úrazech, ale i maminky s malými dětmi. Osoby se zdravotním postižením ušetří peníze, které vydávají na asistenci a budou moci asistenci využít pro jiné služby. 

Pozměňovací návrh, který jsme panu poslanci Patrikovi Nacherovi připravili, nebyl Poslaneckou sněmovnou schválen. Snažili jsme se uplatnit tentýž pozměňovací návrh i v Senátu, který právě dnes novelu zákona o lécích projednává. Bohužel se nám nepodařilo sehnat žádného senátora ani senátorku, kteří by se této věci ujali a návrh předložili. To znamená, že jsme neuspěli. Jsme však přesvědčeni, že je to dobrý návrh. NRZP ČR připraví malou novelu zákona o lécích, kde dálkový výdej léků, vázaný na lékařský předpis, by byl jediným návrhem takové novely. 

Věříme, že politická reprezentace dojde postupně k názoru, že je to dobrý návrh, který může ušetřit i finanční prostředky, především lidem, kteří musí využívat služeb asistentů.

Přeji Vám všechno dobré. 

 

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel