Významné dny OZPVýznamné dny pro OZPt5Poradna NRZP ČRt5E-poradnaLegislativaLegislativat1Inkluzivní vzdělávání - příklady dobré praxeAktualityProti stigmatizaciČasopis MostyČasopis Mosty EuroklíčEuroklíčDiskriminaceInstitut rovných příležitostí, z.ú.Diskriminacekontopomoci.czlogo-ceske-drahyObjednávkový formulář ČD a.s.logo praceprozp
Zasílání novinek emailem...
Joomla : NRZP
ztp_energie
logo-npu
labskastezka
logo_plzen
logo plzen3
logo-kr-zlin
opel-handycars-280x120
baner_fmily_mini
Disway_logotypeEuroklíč
stejna_sance
banner dtest
logo_cb
logoHK
logo_kraj_hradec
moravskoslezsky-kraj-logo
logo-pardubickykraj
stejna_sance
KV_LOGO_RGB

Cestujeme letadlem

Posílení práv osob se zdravotním postižením a sníženou schopností pohybu a orientace v letecké dopravě

V oblasti letecké dopravy došlo v rámci EU k významnému posílení a zajištění práv osob se zdravotním postižením přijetím nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2006 ze dne 5. července 2006 o právech osob se zdravotním postižením a osob s omezenou schopností pohybu a orientace v letecké dopravě. (České i anglické znění nařízení je k dispozici na stránkách Ministerstva dopravy:

www.mdcr.cz - Letecká doprava - Legislativa - Přehled nařízení a směrnic Evropských společenství - Oblast/Ochrana cestujících/Nařízení 1107/2006).

Účelem daného nařízení je stanovit pravidla pro ochranu a poskytování pomoci osobám se zdravotním postižením v letecké dopravě tak, aby se zabránilo jejich diskriminaci a bylo zajištěno, že se jim dostane pomoci, která odpovídá jejich zvláštním potřebám. Dané nařízení zajišťuje možnost využívat leteckou dopravu osobám se zdravotním postižením způsobem srovnatelným s ostatními cestujícími. Za tímto účelem stanoví nařízení způsob pomoci ze strany provozovatelů letišť a leteckých dopravců. Takto poskytovaná služba je pro osoby se zdravotním postižením poskytována bez dodatečných poplatků pro tyto osoby.

Dané nařízení bylo vyhlášeno v Úředním věstníku dne 26. 7. 2006, vstoupilo v platnost 14. srpna 2006 a je účinné od 26. července 2008.

Na pomoc osobám se zdravotním postižením a sníženou schopností pohybu a orientace, které se chystají ke své cestě využít leteckou dopravu, pro jejich lepší informovanost o jejich právech, ale i povinnostech, vytvořila Evropská komise video „Nová práva pro osoby s omezenou schopností pohybu“.

 
GIVT_banner_full

 Děkujeme:

Asekol Nakladatelství ÚMUN

VVZPO logo_PTAS Metropolitní univerzita Praha logo_opel